Login
View Full League Schedule
KLTF Game of the Week| YouAreThereSports.com
Upcoming Games 
Friday, February 15, 2019 - (Scores not yet reported or enter)
 Pierz Bulldogs @ Buckman Billygoats 1:30 PM
 Lastrup Lakers @ Buckman Billygoats 1:30 PM
 Pierz Brewers @ Buckman Billygoats 1:30 PM
 Royalton Riverdogs @ Buckman Billygoats 1:30 PM
 Buckman Billygoats @ Lastrup Lakers 1:30 PM
 Royalton Riverdogs @ Lastrup Lakers 1:30 PM
 Pierz Brewers @ Lastrup Lakers 1:30 PM
 Pierz Bulldogs @ Lastrup Lakers 1:30 PM
 Buckman Billygoats @ Pierz Brewers 1:30 PM
 Royalton Riverdogs @ Pierz Bulldogs 1:30 PM
 Pierz Bulldogs @ Pierz Brewers 1:30 PM
 Royalton Riverdogs @ Pierz Brewers 1:30 PM
 Lastrup Lakers @ Pierz Bulldogs 1:30 PM
 Lastrup Lakers @ Pierz Brewers 1:30 PM
 Buckman Billygoats @ Pierz Bulldogs 1:30 PM
 Pierz Brewers @ Pierz Bulldogs 1:30 PM
 Lastrup Lakers @ Royalton Riverdogs 1:30 PM
 Pierz Brewers @ Royalton Riverdogs 1:30 PM
 Buckman Billygoats @ Royalton Riverdogs 1:30 PM
 Pierz Bulldogs @ Royalton Riverdogs 1:30 PM
 Fort Ripley Rebels @ Aitkin Steam 1:30 PM
 Nisswa Lightning @ Aitkin Steam 1:30 PM
 St. Mathias Devils @ Aitkin Steam 1:30 PM
 Cuyuna Range Miners @ Aitkin Steam 1:30 PM
 Fort Ripley Rebels @ Cuyuna Range Miners 1:30 PM
 Aitkin Steam @ Cuyuna Range Miners 1:30 PM
 Nisswa Lightning @ Cuyuna Range Miners 1:30 PM
 St. Mathias Devils @ Cuyuna Range Miners 1:30 PM
 St. Mathias Devils @ Fort Ripley Rebels 1:30 PM
 Cuyuna Range Miners @ Fort Ripley Rebels 1:30 PM
 Nisswa Lightning @ Fort Ripley Rebels 1:30 PM
 Aitkin Steam @ Fort Ripley Rebels 1:30 PM
 Cuyuna Range Miners @ Nisswa Lightning 1:30 PM
 Fort Ripley Rebels @ Nisswa Lightning 1:30 PM
 St. Mathias Devils @ Nisswa Lightning 1:30 PM
 Aitkin Steam @ Nisswa Lightning 1:30 PM
 Fort Ripley Rebels @ St. Mathias Devils 1:30 PM
 Cuyuna Range Miners @ St. Mathias Devils 1:30 PM
 Nisswa Lightning @ St. Mathias Devils 1:30 PM
 Aitkin Steam @ St. Mathias Devils 1:30 PM
 St. Mathias Devils @ Avon Lakers 1:30 PM
 Opole Bears @ Avon Lakers 1:30 PM
 Nisswa Lightning @ Avon Lakers 1:30 PM
 Fort Ripley Rebels @ Avon Lakers 1:30 PM
 St. Stephen Steves @ Avon Lakers 1:30 PM
 Freeport Black Sox @ Avon Lakers 1:30 PM
 Aitkin Steam @ Avon Lakers 1:30 PM
 St. Wendel Saints @ Avon Lakers 1:30 PM
 Cuyuna Range Miners @ Avon Lakers 1:30 PM
 Nisswa Lightning @ Freeport Black Sox 1:30 PM
 Fort Ripley Rebels @ Freeport Black Sox 1:30 PM
 St. Wendel Saints @ Freeport Black Sox 1:30 PM
 Opole Bears @ Freeport Black Sox 1:30 PM
 St. Stephen Steves @ Freeport Black Sox 1:30 PM
 Avon Lakers @ Freeport Black Sox 1:30 PM
 St. Mathias Devils @ Freeport Black Sox 1:30 PM
 Cuyuna Range Miners @ Freeport Black Sox 1:30 PM
 Aitkin Steam @ Freeport Black Sox 1:30 PM
 Avon Lakers @ Opole Bears 1:30 PM
 St. Mathias Devils @ Opole Bears 1:30 PM
 Cuyuna Range Miners @ Opole Bears 1:30 PM
 Freeport Black Sox @ Opole Bears 1:30 PM
 Nisswa Lightning @ Opole Bears 1:30 PM
 Aitkin Steam @ Opole Bears 1:30 PM
 St. Stephen Steves @ Opole Bears 1:30 PM
 St. Wendel Saints @ Opole Bears 1:30 PM
 Fort Ripley Rebels @ Opole Bears 1:30 PM
 St. Mathias Devils @ St. Stephen Steves 1:30 PM
 Aitkin Steam @ St. Stephen Steves 1:30 PM
 St. Wendel Saints @ St. Stephen Steves 1:30 PM
 Opole Bears @ St. Stephen Steves 1:30 PM
 Freeport Black Sox @ St. Stephen Steves 1:30 PM
 Avon Lakers @ St. Stephen Steves 1:30 PM
 Cuyuna Range Miners @ St. Stephen Steves 1:30 PM
 Fort Ripley Rebels @ St. Stephen Steves 1:30 PM
 Nisswa Lightning @ St. Stephen Steves 1:30 PM
 Aitkin Steam @ St. Wendel Saints 1:30 PM
 Nisswa Lightning @ St. Wendel Saints 1:30 PM
 Cuyuna Range Miners @ St. Wendel Saints 1:30 PM
 Avon Lakers @ St. Wendel Saints 1:30 PM
 Fort Ripley Rebels @ St. Wendel Saints 1:30 PM
 Freeport Black Sox @ St. Wendel Saints 1:30 PM
 Opole Bears @ St. Wendel Saints 1:30 PM
 St. Stephen Steves @ St. Wendel Saints 1:30 PM
 St. Mathias Devils @ St. Wendel Saints 1:30 PM
 Pierz Brewers @ Flensburg Falcons 1:30 PM
 Swanville Swans @ Flensburg Falcons 1:30 PM
 Sobieski Skis @ Flensburg Falcons 1:30 PM
 Randall Cubs @ Flensburg Falcons 1:30 PM
 Lastrup Lakers @ Flensburg Falcons 1:30 PM
 Buckman Billygoats @ Flensburg Falcons 1:30 PM
 Pierz Bulldogs @ Flensburg Falcons 1:30 PM
 Royalton Riverdogs @ Flensburg Falcons 1:30 PM
 Upsala Blue Jays @ Flensburg Falcons 1:30 PM
 Flensburg Falcons @ Randall Cubs 1:30 PM
 Lastrup Lakers @ Randall Cubs 1:30 PM
 Sobieski Skis @ Randall Cubs 1:30 PM
 Royalton Riverdogs @ Randall Cubs 1:30 PM
 Swanville Swans @ Randall Cubs 1:30 PM
 Pierz Brewers @ Randall Cubs 1:30 PM
 Upsala Blue Jays @ Randall Cubs 1:30 PM
 Pierz Bulldogs @ Randall Cubs 1:30 PM
 Buckman Billygoats @ Randall Cubs 1:30 PM
 Royalton Riverdogs @ Sobieski Skis 1:30 PM
 Randall Cubs @ Sobieski Skis 1:30 PM
 Pierz Bulldogs @ Sobieski Skis 1:30 PM
 Swanville Swans @ Sobieski Skis 1:30 PM
 Lastrup Lakers @ Sobieski Skis 1:30 PM
 Upsala Blue Jays @ Sobieski Skis 1:30 PM
 Buckman Billygoats @ Sobieski Skis 1:30 PM
 Flensburg Falcons @ Sobieski Skis 1:30 PM
 Pierz Brewers @ Sobieski Skis 1:30 PM
 Randall Cubs @ Swanville Swans 1:30 PM
 Sobieski Skis @ Swanville Swans 1:30 PM
 Upsala Blue Jays @ Swanville Swans 1:30 PM
 Flensburg Falcons @ Swanville Swans 1:30 PM
 Royalton Riverdogs @ Swanville Swans 1:30 PM
 Pierz Brewers @ Swanville Swans 1:30 PM
 Pierz Bulldogs @ Swanville Swans 1:30 PM
 Lastrup Lakers @ Swanville Swans 1:30 PM
 Buckman Billygoats @ Swanville Swans 1:30 PM
 Flensburg Falcons @ Upsala Blue Jays 1:30 PM
 Pierz Brewers @ Upsala Blue Jays 1:30 PM
 Pierz Bulldogs @ Upsala Blue Jays 1:30 PM
 Randall Cubs @ Upsala Blue Jays 1:30 PM
 Lastrup Lakers @ Upsala Blue Jays 1:30 PM
 Buckman Billygoats @ Upsala Blue Jays 1:30 PM
 Sobieski Skis @ Upsala Blue Jays 1:30 PM
 Swanville Swans @ Upsala Blue Jays 1:30 PM
 Royalton Riverdogs @ Upsala Blue Jays 1:30 PM
Recently Completed Games
No Games Found...
Status: Completed
  R H E
Buckman Billygoats  2 6 1
Sobieski Skis  8 8 1
Innings: 9
Summary:
WP: Jack Hegarty 7IP 1r 3h 8k 1bb
Scott Litchy 2IP 1r 3h 1k 0bb
LP: Matt Kummet 3 1/3IP 4r 3h 0k 5bb 1hp
Shawn Lanners 1 2/3IP 3r 3h 1k 3bb 1hp
Aaron Weber 2IP 1r 2h 2k 2bb
Noah Boser 1IP 0r 0h 0k 3bb

Skis:
Beau Hanowski 3-5 2B, 2 rbi, run
Scott Litchy 2-4 2B, bb, 3 rbi
Collin Eckman 0-5
-Zach Opatz 0-0
Joey Hanowski 1-3 bb(2)
-Adam Olson 0-0
Tyler Jendro 2-3 2B, hp, run
-Chris Reller 0-1
Dan Marod 0-2
-Dusty Parker 0-3
-Jack Hegarty 0-0
Austin Weisz 0-1 bb(4), 3 runs
Jake Kapphahn 0-1 sac, bb(3), run
Riley Hirsch 0-0 bb(3), hp, rbi, 2 runs
-Brett Czajokowski 0-1

Billygoats:
Matt Tautges 0-4
Lane Girtz 0-4
Aaron Weber 2-4 2B, run
Noah Boser 2-4 Hr, 2B, 2 rbi, run
Matt Kummet 1-3 bb
Shawn Lanners 0-4
Lukas Otte 0-4
Jack Suska 1-3 2B, sb
Alex Funk 0-2
-Noah Cekalla 0-1

The Sobieski Skis captured their first Region 8C Championship in 5 years with an 8-2 win over the Buckman Billygoats at Varsity Field in Upsala on Saturday.  Jack Hegarty and Scott Litchy combined for the Win with Hegarty going 7 innings to earn his 2nd Win of the Tournament, striking out 8, scattering 1 run on 3 hits.  Sobieski scored first, plating 2 runs in the bottom of the 2nd when Riley Hirsch was hit by a pitch with the bases loaded to force in and run and then Beau Hanowski singled to center to bring home the next run.  Noah Boser put the Billygoats on the scoreboard with a 2-out, opposite field solo Homer in the top of the 4th off Hegarty to make it 2-1.  Sobieski answered with a 3-run bottom of the 4th, scoring a run on a wild pitch, an error and an rbi double from Scott Litchy and the Skis led 5-1 after 4.  An inning later, the lead grew to 7-1 on Beau Hanowski's rbi double and a run-scoring ground out by Scott Litchy.  In the bottom of the 7th, Litchy added his 3rd rbi with an rbi single to make it 8-1.  Buckman put the final run of the game on the scoreboard in the top of the 9th when Aaron Weber led off with a double and then scored on a double by Noah Boser for the 8-2 final score.  With the win, Sobieski earns a first-round bye at the State Tournament while Buckman (#2 seed), Lastrup (#3 seed) and Fort Ripley (#4 seed) will find out their first round opponents the State Board releases the Brackets on Sunday night.
Buckman Billygoats Sobieski Skis
Aaron Weber
Alex Funk
Andrew Ruecker
Ben Boser
Jackson Suska
Jeremy Monson
Joe Kahl
Lane Girtz
Lukas Otte
Mark Kahl
Matt Kummet
Matt Tautges
Noah Boser
Noah Cekalla
Pat Oldakowski
Peter Oldakowski
Peter Suska
Shawn Lanners
Thomas Funk
Travis Kahl
Aaron Hennes
Adam Olson
Austin Weisz
Beau Hanowski
Ben Hanowski
Brad Czech
Brett M Czajkowski
Chris Reller
Collin Eckman
Daniel Marod
Dusty Parker
Isaac Smieja
Jack Hegarty
Jake Kapphahn
Joey Hanowski
Jonathan Czech
Josh Wenzel
Riley Hirsch
Scott Litchy
Simon Waltman
Thomas Miller
Tyler Jendro
Zachary Opatz